Pokrótce o języku hebrajskim i alfabecie


Pierwszy etap w nauce języka hebrajskiego - poznawanie liter - jest zarazem jednym z najtrudniejszych etapów w nauce całego języka, szczególnie dla tych, którzy mówią językami europejskimi. Litery hebrajskie różnią się zasadniczo od liter łacińskich.

Inaczej niż w języku polskim, teksty hebrajskie piszemy od prawej strony do lewej. Dodatkową, bodaj największą komplikacją jest fakt, że w zasadzie wszystkie litery w języku hebrajskim oznaczają spółgłoski, nie zaś samogłoski. Do zaznaczenia wokalizacji używa się odpowiednich znaków diakrytycznych (
nikud w języku hebrajskim), znaki te są pisane zazwyczaj pod literą, czasem ponad nią, a niekiedy i w środku litery. Jednym z najpoważniejszych problemów dla uczących się języka hebrajskiego jest fakt, iż przeważająca większość książek, gazet i czasopism ukazujących się w tym języku nie zawiera wcale tych znaków. Zatem warto, żeby uczący się hebrajskiego przyzwyczaił się od samego początku czytać po hebrajsku bez znaków diakrytycznych. Należy podkreślić, że w języku hebrajskim w większości słów (chociaż nie we wszystkich) akcent pada z reguły na ostatnią sylabę.

Sam system wokalizacji w języku hebrajskim jest bardzo trudny. Każda samogłoska, np.:
a, e, o, posiada kilka znaków diakrytycznych, które ją określają. Zasada, według której należy wybrać odpowiedni znak, jest skomplikowana i można ją poznać dopiero na dalszym etapie nauki języka.


Za: Sh. Ronen, M. Sobelman, Samuczek języka hebrajskiego, Warszawa 2006 

Ksero 6

Przepisz zamieszczone w obrazku wyrazy stosując kursywę. Wyrazy te są pochodzenia obcego, więc ich wymowa jest podobna jak w języku od którego pochodzą, dzięki czemu po brzmieniu można się zorientować w ich znaczeniu. Dlatego, proszę spróbować odczytać te wyrazy znając nazwy hebrajskich liter (są one podane w pierwszym poście) to jedynie dodatkowe ćwiczenie i nie trzeba się przejmować jeśli nie rozpoznamy żadnego z wyrazów.

Ksero 5


Sposoby oznaczania samogłosek – ciąg dalszy.

Ksero 4

Sposoby oznaczania samogłosek, każdą samogłoskę można oznaczyć na wiele sposobów. Materiał ten zostanie omówiony szczegółowo w toku kolejnych spotkań. Na przyszłe zajęcia nie trzeba się tego uczyć.

Ksero 3

Proszę wypisać literki wzdłuż prawego marginesu kartki, tak jak na załączonym obrazku oraz wykonać odpowiednią ilość powtórzeń znaków kursywą, aż do krawędzi lewego marginesu kartki. Wykonane na kartce zadanie proszę przynieść na najbliższe zajęcia.

Ksero 2

Sposób pisania liter alfabetu hebrajskiego – wzór, dalszy ciąg.

Ksero 1

 Sposób pisania liter alfabetu hebrajskiego – wzór.